Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražský Majáles 2009

Místo konání: Stromovka (Praha)
Druh akce: majálesové oslavy
Datum: 30. 4. 2009
Web: Stránky akce

Letošní Majáles 2009, jakožto bujaré oslavy studentů a festival zábavy pod otevřeným nebem, má zastávky ve čtyřech městech: Praze, Plzni, Hradci a Brně. My jsme se byli podívat na druhé a pravděpodobně nejnavštěvovanější z akcí, tedy v Praze.
Program a propagace byly na vysoké úrovni, takže se návštěvníci měli skutečně na co těšit. K jednomu koupenému lístku jste získali volnou vstupenku do kina a pro registrované také pivo zdarma, takže výdaje za lístek bylo možné částečně snížit. Přesto se to mnohým zdálo být moc a na den pálení čarodějnic si raději zorganizovali jiný program.
Mezi letošními účinkujícími nechyběly známé skupiny, takže si každý minimálně jednu tu svou jistě vybral. K hlavním tahákům patřily skupiny: Skyline, Vypsaná fixa, Divokej Bill, Sto zvířat nebo Mňága a Žďorp. Mezi vystoupení interpretů byl vložen doprovodný (z jiného pohledu hlavní) program. K tomu patřila především volba krále Majálesu a s ním spojené představení a klání. Krom studentů, kterým byl program určen především, bylo možné na akci vidět také nemálo rodin s dětmi.

Postřehy z několika vystoupení účinkujících:
Akci začala početná tlupa Sto zvířat. Přestože by si zasloužila čas spíše ve večerních hodinách, tak vzhledem k dalšímu koncertu na jiné akci, začínali kolem druhé hodiny.
Písně, které každý dlouhou dobu zná minimálně z rádií, zahrála nejznámější skupina z Valmezu, Mňága a Žďorp, s hity jako Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo nebo Spaste svoje duše.
Další interpret, který po krůčkách sbírá své vavříny, se hned poté předvedl na malém pódiu. Mladý, neotřelý písničkář se jménem Xindl X. Písně z jeho zatím jediného CD – Návod ke čtení manuálu – měly především jeho fanynky pilně nastudovány a na texty po celou dobu kladně přikyvovaly.
Mezitím se na velké stage rozjíždělo trio, které bylo alespoň pro některé z nás obrovským překvapením a tím pádem tak trochu to nejlepší, co čtvrteční večer přinesl. Jedinečný zážitek z muziky a show se konal pod vedením Matěje Rupperta, Terezy Černochové a Romana Holého. G-Point Hunters vás dokáží roztančit a pobavit způsobem, který vás v klidu opravdu nenechá.
Prozatím slunné počasí, stejně jak hlásal nadpis článku na webových stránkách Majálesu, bylo bezchybné. Před koncertem „pilsner ska“ Tleskač jsme se ale předčasně dočkali prvomájového deštíku. Fanoušci však tyto přeháňky vzhledem ke stupňujícímu se nadšení z vystoupení skupiny vůbec nevnímali.
Na Vypsanou fixu bylo již v areálu takové množství lidí a tlačenice, že se i hrazení před velkým pódiem prohýbalo a bezpečnostní služba ho musela jistit.

Prozatím krásné odpoledne začaly narušovat následné rozmary počasí. Chyby organizátorů, které většina přítomných tiše přehlížela, se začaly klubat na povrch.

Problémy letošního Majálesu ve stručnosti:
Hned při cestě do areálu jsme se nedočkali žádného značení směrem od metra, jak bylo slibováno. Velikost areálu byla značně nedostatečná. Přibližně okolo páté hodiny se návštěvníci museli proplétat mezi sebou. Fronty na WC byly stejně dlouhé jako fronty na občerstvení, kde nebyl problém čekat čtvrt hodiny. Počet 30 WC kabinek na návštěvnost v řádech několika tisíců lidí byla značně nedomyšlená. Druhé pódium bylo tak malé, že někteří početnější interpreti (např. Tleskač) měli na takto malé ploše zřejmě premiéru.

Pro porovnání uveďme příklad Majálesu 2007:
Majáles 2007, který se konal na podobném místě, se dočkal cca 3x většího areálu, dvoudenního programu, výborných českých i zahraničních kapel (např. Clawfinger, Dog Eat Dog), 3 podií (z toho 2 velkých). Jídlo a pití bylo bez jakýchkoliv problémů, stejně jako cesta od metra. To vše si bylo možné užít za přibližně stejné peníze.

Kde vznikla chyba:
Těžko soudit nebo pátrat. Pokud celou akci organizovali stejní lidé, pak to lze označit za velkou ziskuchtivost nebo prosté lajdáctví se k akci postavit s řádným rozmyslem. Každopádně výmluvy na špatné počasí předchozích dnů a tedy nečekaně vysokou návštěvnost jsou při akci této velikosti a organizace i přes současnou „ekonomickou krizi“ zcela scestné.


kompletní fotoreport: http://picasaweb.google.cz/fotojohny/PrazskyMajales2009#

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář